Nájdite si najlepšiu vtáčiu búdku do svojej záhrady
Keďže v súčasnosti je pre našich operených priateľov čoraz ťažšie nájsť prirodzené hniezdiská, teraz je ten najlepší čas zaobstarať im útulnú vtáčiu búdku. Dobrá vtáčia búdka simuluje prírodný domov pre vtáky a poskytuje im súkromie, ochranu a komfort. Nájsť vhodnú vtáčiu búdku však nie je také jednoduché, ako by sa zdalo.
Je treba mať na pamäti, že niektoré druhy vtákov majú svoje preferencie, pokiaľ ide o typ vtáčej búdky. Pre niektoré vtáky je dôležitý smer, na ktorý je búdka orientovaná. Iným záleží na veľkosti vstupného otvoru alebo na vnútorných rozmeroch búdky. Ďalšie vtáky zas vtáčie búdky vôbec nepotrebujú.
Väčšina z nich však hniezdi vo vtačích búdkach, a preto sa oplatí si do záhrady umiestniť dve alebo viac vtáčích búdok. Tento jednoduchý sprievodca vám pomôže nájsť správne vtáčie búdky, ktoré prilákajú vtáčiky na váš pozemok.
Aký je najvhodnejší materiál vtáčej búdky?
Väčšina vtákov uprednostňuje vtáčie búdky z prírodného neošetreného dreva. Zvonku ju môžete namaľovať alebo namoriť, no interiér by mal zostať neošetrený. Drevo je teplé, útulné a trvácne, takže je ideálnou voľbou na výrobu vtáčích búdok. Medzi najvhodnejšie druhy dreva na výrobu vtáčej búdky do záhrady patria:
-
Sekvoja vždyzelená
-
Céder
-
Preglejka
-
Borovica
Niektoré vtáky preferujú zvetrané drevo, takže je možné, že budete musieť svoju novú vtáčiu búdku nechať niekoľko mesiacov "zostarnúť" vplyvom počasia, než sa v nej vtáčiky usadia. Vtáky začínajú hľadať miesto na hniezdenie na jar. Preto je lepšie vtáčiu búdku prichystať v dostatočnom predstihu, ešte pred začiatkom sezóny.
Ďalším materiálom, ktorý si môžete vybrať, je polyresin. Tento materiál je extrémne trvácny. Okrem toho je odolný voči korózii a vyžaduje len minimálnu údržbu. Vďaka všetkým týmto vlastnostiam je vynikajúcou voľbou na výrobu vtáčích búdok.
Ako vybrať vhodný dizajn vtáčej búdky
Okrem špecifických stanovísk dávajú niektoré druhy vtákov prednosť rôznym typom vtáčích búdok. Prelietavé vtáky, ako napríklad lastovička, najradšej žijú v spoločenstvách. Pre takéto vtáky si zaobstarajte búdku v štýle domčeku.
Vresovce domáce žijú najradšej sami v malých búdkach, kým salašníci žijú v jednotlivých kukaniach, ktoré sú zvyčajne 45 – 68 m od seba.
Väčšina vtákov, ktoré pravidelne navštevujú vašu záhradu, môže pohodlne žiť v kompaktnom domčeku so základňou asi 10 až 15 centimetrov a hĺbkou 15 až 30 centimetrov. Pre väčšie vtáky, ako sú sovy, kavky, pustovky a divé kačky, budete potrebovať hlbšiu, vyššiu búdku na hniezdenie s väčšou základňou.
Aká je správna veľkosť a poloha vstupného otvoru?
Vstupný otvor s priemerom asi 3 až 4 cm bude vhodný pre väčšinu druhov. Treba dbať na to, aby mal otvor presnú veľkosť cieľového druhu. Tak zabránite tomu, aby sa v búdke usadili aj iné druhy. Ak je priemer vstupného otvoru väčší ako 4 cm, zvýši sa riziko, že vajíčka a mláďatá budú napadnuté škorcami.
Lastovičky sa často nechajú prilákať hniezdnymi búdkami ako prvé. Dokážu prekĺznuť aj tými najmenšími vstupnými otvormi. Ak teda chcete do svojej záhrady prilákať aj iné vtáky, pouvažujte nad tým, že si nainštalujete dve rovnaké búdky, ktoré budú od seba vzdialené 6 metrov. Lastovičky sú teritoriálne - obývajú len jednu vtáčiu búdku a druhú ponechajú iným druhom.
Všeobecné rady pri montáži vtáčej búdky
Teraz, keď už viete, ako vybrať vhodnú vtáčiu búdku pre vaše obľúbené vtáčie druhy, ďalším krokom je zistiť si, ako a kam ju pripevniť. Ani tá najlepšia búdka vtákov nepriláka, ak je namontovaná nesprávne. Musíte mať na pamäti niekoľko faktorov, ktoré vám s montážou búdky pomôžu.
Typ montáže
Existujú rôzne typy montáže vtáčích búdok. Najbežnejšie sú voľne stojace, závesné a nástenné búdky. Niektoré vtáky sa pohodlne usadia v hojdacom domčeku, no iné dávajú prednosť stabilným búdkam. Výber vhodného montážneho systému vám pomôže prilákať správne druhy vtákov.
Lokalita
Búdka by mala byť na odľahlom mieste v dostatočnej vzdialenosti od vtáčích kúpeľov a kŕmidiel, aby samičky pri znášaní a zahrievaní vajíčok nevyrušovali iné vtáky. Ak búdku umiestnite na zakrytom mieste, kde ju nebude dobre vidno, vtáčiky budú chránené pred predátormi. Neďaleké stromy poskytnú dospelým vtákom miesto na sedenie, odkiaľ môžu strážiť svoju rodinu. Niektoré vtáky však uprednostňujú búdky na otvorenejších priestranstvách.
Výška
Pokiaľ ide o výšku miesta na hniezdenie, jednotlivé druhy vtákov majú rôzne preferencie. Príkladom sú plamienky driemavé (2 -8 m), pinky (2 – 3 m), lastovičky (3 – 5 m), sýkorky (2 – 5 m), divé kačky (2 -9 m), ďatle (3 – 6 m) a vresovce (2 – 3 m). Nezabudnite na pevnú a bezpečnú montáž hniezdnych búdok, aj ak výška vtákom úplne nevyhovuje.
Čistenie a monitorovanie
Odhliadnuc od toho, aký druh vtáčika sa vo vašej búdke usídli, nezabudnite búdku pravidelne čistiť. V prípade potreby skontrolujte priebeh liahnutia.
Chcete si do záhrady prilákať viac vtákov? Pozrite si našu kolekciu a nájdite tú najlepšiu vtáčiu búdku