Výber vhodných uterákov do vášho bývania
Hľadanie vhodných uterákov nemusí byť vždy ľahké, ak si chcete vybrať čo najlepšie. Možno vás lákajú lacnejšie možnosti, ktoré nájdete v miestnom obchode s nábytkom, no hľadanie kvalitných uterákov, ktoré sú dostatočne nadýchané, trvácne a savé, si vyžaduje trochu času a úsilia. Prekvapivo niekedy ani tie najnadýchanejšie a najväčšie uteráky nemusia byť najlepšie.
Kvalitný uterák by mal rýchlo vyschnúť, mal by byť príjemný na dotyk, hodiť sa k štýlu vášho interiéru a mal by byť dostatočne trvácny, aby vám vydržal niekoľko rokov. Niektorí ľudia však považujú niektoré uteráky za pohodlnejšie než iné. Preto je vždy najlepšie si vyskúšať, aký je uterák na dotyk. Nie každý však chce chodiť po obchodoch a skúšať uteráky. Ak teda nakupujete online a neviete, na čo sa pri hľadaní zamerať, existuje zopár rád, ktorými sa pri výbere vhodného uteráka oplatí riadiť. Tento jednoduchý sprievodca obsahuje najdôležitejšie body, ktoré treba pri hľadaní uterákov brať do úvahy.
Z akého materiálu by mali byť uteráky vyrobené?
Najdôležitejším faktorom, na ktorý treba myslieť pri výbere uterákov, je savosť. Z tohto hľadiska je výber vhodného materiálu uteráka rozhodujúci. Materiál, ktorý si vyberiete, tiež určuje, do akej miery bude uterák mäkký a trvácny. Tu sú najbežnejšie materiály, z ktorých si pri hľadaní osušiek môžete vyberať.
Bavlna
Bavlna je zďaleka najobľúbenejším materiálom uterákov, pretože je mäkká a mimoriadne savá. Dokáže absorbovať približne 25-násobok svojej hmotnosti v tekutinách. Bavlna je tiež priedušná – jej vlákna totiž prepúšťajú vzduch. A čo je najdôležitejšie, je jemná k pokožke. Uteráky vyrobené z bavlny sú dostupné v rôznych farbách a prevedeniach. Vďaka vysokej savosti sa bavlna ľahko farbí, a preto predstavuje univerzálny textilný materiál. Nie všetky bavlnené uteráky sú však rovnaké. Najjemnejšie a najsavejšie sú osušky z egyptskej a tureckej bavlny.
Ľan
Ďalším skvelým materiálom uterákov je ľan. Či už hľadáte uteráky pre seba alebo do kúpeľne pre hostí, ľanové uteráky sa radia medzi najlepšie uteráky na trhu. Ľan je prírodný materiál, a preto je mäkší a savejší. Ľanové uteráky môžu vyzerať tenšie než tie bavlnené, no sú pevnejšie a dokážu absorbovať viac vody. To vysvetľuje, prečo sa ľan často využíva na výrobu uterákov na ruky.
Mikrovlákno
Uteráky z mikrovlákna sú obľúbené medzi športovcami a cestovateľmi, pretože rýchlo schnú, sú savé, antibakteriálne a zaberajú menej miesta, keď sú poskladané. Uteráky vyrobené z tohto syntetického materiálu sú tenšie než bavlnené, no vďaka svojej jemne tkanej štruktúre absorbujú ohromné množstvo vody. Keďže schnú rýchlejšie, je menšie riziko, že sa na nich vytvorí pleseň a hniloba. Mirkovlákno má okrem toho výnimočnú schopnosť zachytávať nečistoty, a tak predstavuje skvelý materiál na utieranie prachu v domácnosti, utieranie kuchynských liniek alebo dokonca čistenie exteriéru a interiéru auta. Uteráky z mikrovlákna sú navyše úsporné, pretože vydržia veľa rokov. Sú však menej savé než bavlnené uteráky.
Iné syntetické materiály
Okrem mikrovlákna môžete nájsť aj uteráky z iných syntetických materiálov, ako je polyester, nylón a mikrosatén. Tieto materiály sú často zmiešané s bavlnou, čím vzniká nadýchanejší a mäkší uterák. Ďalšou výhodou týchto uterákov je, že sú odolnejšie voči škvrnám, takže sú ideálne na pravidelné používanie. Sú tiež pevné, trvácne a lacnejšie než uteráky vyrobené z prírodných materiálov. Sú však menej savé než uteráky zo 100 % bavlny.
Z akých typov uterákov si môžete vyberať?
Existujú rôzne typy uterákov v závislosti od materiálu, účelu, hrúbky a veľkosti. Tu sú najbežnejšie typy uterákov, ktoré by ste mali mať vo svojej domácnosti.
Osušky
Pravdepodobne najbežnejším typom sú osušky z mäkkých, pevných a savých materiálov, ako je bavlna, polyester a ľan. Väčšinou sú dosť veľké na to, aby sa dali ovinúť okolo tela. Najčastejšie ich nájdete na držiakoch na uteráky v kúpeľni alebo pri vstupe do kúpeľne. Osušky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, takže si môžete vyberať podľa svojho vkusu a preferencií.
Uteráky na ruky
Ako už napovedá samotný názov, tieto uteráky sú určené na utieranie rúk po umytí. Často sa na ne zabúda, až kým si neumyjete ruky a potom chodíte po byte s mokrými rukami a hľadáte, do čoho by ste sa mohli utrieť. Uteráky na ruky sú menšie a často sa vešajú na háčiky alebo krúžky v kúpeľni, v kuchyni či nad drezom. Väčšina uterákov na ruky je vyrobená z bavlny, ľanu a zmesi bavlny a polyesteru.
Uteráky na tvár
Utierať si vlasy a tvár rovnakým uterákom sa neodporúča. Môžete tak preniesť zvyšky prípravkov, mastnotu a baktérie na tvár, kde sa usadia v póroch, čo môže viesť k vzniku akné. Uterák na tvár by mal byť savý, mäkký a jemný k pokožke, aby ste sa po utretí cítili čisto a sviežo. Môžete ich využívať aj na odstránenie mejkapu pred spaním. Uteráky na tvár sú zvyčajne menšie a majú štvorcový tvar.
Kuchynské utierky
Kuchynská utierka je jedným z najťažšie pracujúcich členov domácnosti. Často sa používa na usušenie rúk, utieranie pultov a riadov či na vyťahovanie pečených jedál z rúry, a to zďaleka nie je všetko. Ide o jeden z najodolnejších typov uterákov, ktoré doma nájdete. Keďže sa kuchynské utierky využívajú na rôzne účely, na výber máte hneď niekoľko možností. Môžete si vybrať také, ktoré sa hodia k celkovému vzhľadu vášho interiéru a skrášlia vaše bývanie.
Plážové osušky
Plážové osušky mávajú podobnú veľkosť ako bežné osušky do kúpeľne, no zvyčajne bývajú vyrobené z iných materiálov. Tieto osušky majú plochú väzbu, takže vyzerajú tenšie než iné uteráky. Zaberajú však menej miesta v plážovej taške a rýchlo schnú. Keďže plážové uteráky sú určené na používanie vonku, nevyblednú na slnku ako iné osušky.
Uteráky na vlasy
Uteráky na vlasy sú známe svojou vynikajúcou schopnosťou odvádzať vlhkosť. Vlasy zabaľte do uteráka, aby rýchlejšie vyschli. Väčšina uterákov na vlasy je vyrobená z bavlny a ľanu.
Aká veľkosť uteráka je najlepšia?
Nákup uterákov je omnoho jednoduchší, keď viete, aký materiál si vybrať, no možno rozmýšľate, akú veľkosť potrebujete. Než si pôjdete uterák odmerať, pozrime sa na štandardné veľkosti uterákov, aby ste si mohli vybrať taký, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
Bežné osušky zvyčajne mávajú rozmery 69 x 132 cm. Myslite však na to, že tieto rozmery sa môžu u jednotlivých značiek a výrobcov líšiť. Uteráky na ruky mávajú rozmery 38 x 64 cm až 46 x 76 cm. Uteráky na ruky sú zvyčajne dostatočné veľké na to, aby slúžili aj ako uteráky na vlasy.
Tie najmenšie zo všetkých sú uteráky na tvár, ktoré mávajú štvorcový tvar s rozmermi 33 x 33 cm. Detské uteráky sú rovnako veľké ako uteráky na tvár, ale majú vysokú savosť a sú hrubšie. Kúpeľňové osušky sú väčšie než bežné osušky a merajú približne 90 x 178 cm. Sú ideálne pre vyšších ľudí. No keďže sú veľké, zaberajú viac miesta a schnú o niečo dlhšie.
Na druhej strane plážové osušky sú tenšie a merajú približne 76 x 152 cm. Sú tiež širšie než bežné osušky a môžu mať množstvo rôznych vzorov a potlačí.
Čo je to GSM a prečo je dôležité pri výbere uterákov?
Už viete, že niektoré uteráky sú tenšie a iné zas hrubšie. V podstate ide o termín, ktorý sa používa na popis hmotnosti uteráka. Pravdepodobne ste už niekedy videli nápis GSM na uterákoch. Táto skratka v preklade znamená "gramy na meter štvorcový" a označuje hmotnosť tkanín.
GSM sa používa na označenie hrúbky uterákov a osušiek. Husté a nadýchanejšie uteráky majú vyššie GSM a naopak. Štandardná hodnota GSM u väčšiny uterákov je 300 – 900. Uteráky sa podľa hodnoty GSM dajú rozdeliť do troch kategórií.
-
Tenšie a ľahšie uteráky, ako sú plážové osušky, kuchynské utierky a cestovné uteráky, sú na spodnej hranici (300 – 400).
-
Uteráky strednej gramáže majú GSM 400 až 600. Ide o štandardnú hmotnosť uterákov, ktoré denne používate, ako sú osušky, uteráky na ruky a na tvár.
-
Ťažšie a nadýchanejšie uteráky majú rozsah GSM 700 – 900. Tieto uteráky majú vysokú savosť a dlhšie schnú.
Berte však do úvahy, že hodnota GSM slúži len ako ukazovateľ hmotnosti uteráku, nie jeho kvality.
Ako správne prať a sušiť uteráky a osušky
Vďaka správnej starostlivosti budú uteráky čisté a predĺži sa ich životnosť.
Pranie
Bavlnené uteráky sa môžu prať v práčke. Používajte jemný prací prostriedok, studenú vodu a sušte ich v bubnovej sušičke pri nízkej teplote. Je dôležité uteráky a osušky pri praní oddeľovať podľa farby. Okrem vody totiž dokážu uteráky ľahko absorbovať aj farbivá z iných textílií v práčke.
Ak teda máte biele uteráky, perte ich len s ďalšími bielymi uterákmi, aby sa nezafarbili. Ak sa chystáte prať farebné uteráky, zafarbeniu zabránite tak, že v jednom cykle budete prať len uteráky rovnakej farby. Práčku však nepreťažujte, pretože uteráky sú vyrobené zo savého materiálu a ich vysušenie bude trvať dlhšie. Ostatné materiály, ako je ľan a syntetika, sa tiež môžu prať v práčke.
Sušenie
Pokiaľ ide o sušenie, musíte nájsť rovnováhu. Uteráky musia byť úplne vysušené, aby ste predišli vzniku plesní, no nemali by sa sušiť nadmerne, pretože sa tým ničia ich vlákna. V sušičke preto používajte nižšie teploty. Pozor treba dávať aj na prehriatie, pretože sa tým napínajú vlákna uterákov. V sušičke sa neodporúča sušiť syntetické vlákna, ako je polyester a mikrovlákno. Stuhnú a stratia svoju savosť. Aby zostali mäkké, najlepšie je nechať ich vysušiť na vzduchu.
Nakupujte uteráky a osušky na vidaXL
Na vidaXL ponúkame obrovskú kolekciu uterákov a osušiek najvyššej kvality z rôznych materiálov a v rôznych veľkostiach a farbách. Či už hľadáte malý uterák na tvár alebo veľkú osušku pre hostí, u nás ich určite nájdete. Všetky naše uteráky odoberáme od popredných značiek na trhu, takže máte záruku špičkovej kvality, vďaka čomu vám uteráky budú slúžiť celé roky. Pozrite si našu kolekciu a objavte tie najlepšie uteráky do vášho bývania.