Užitočné tipy, ako vybrať najlepšiu surfovú dosku
Výber surfovej dosky môže byť celkom zaujímavý, a to najmä ak ste predtým žiadnu nemali! Možno ste si už naplánovali svoj vysnívaný deň na pláži, ktorý strávite surfovaním na vlnách. Ak chcete tento deň využiť na maximum, a okrem zábavy myslieť aj na bezpečnosť, potom budete potrebovať tú najlepšiu surfovú dosku.
No ako zistíte, ktorý surf vám bude najviac vyhovovať? Odpoveď na túto otázku závisí od mnohých faktorov, ktoré treba mať na pamäti. Pri výbere surfovej dosky by ste mali brať do úvahy vaše skúsenosti so surfovaním, typ vĺn, na akých budete surfovať, ako aj vašu fyzickú kondíciu. Aby bolo surfovanie ešte lepšie, netreba zabúdať ani na dizajn surfu, ktorý by sa mal hodiť k vašej osobnosti.
Takže, aký tvar, veľkosť a dizajn je pre vás ten pravý? Máme pre vás niekoľko skvelých tipov, ako si vybrať perfektný surf. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Na aké vlastnosti sa zamerať pri výbere surfu?
Surfová doska by mala byť pevná, no nie príliš stabilná, aby sa s ňou dalo pomerne ľahko manévrovať. Nájsť rovnováhu by malo byť jednoduché, no zároveň by ste mali dokázať slobodne jazdiť na vlnách tak, ako sa vám páči. Aj pri väčších vlnách je tvar surfovej dosky navrhnutý tak, aby bolo pádlovanie jednoduché. Toto sú vlastnosti, ktoré by vhodný surf mal mať, aby sa vám surfovalo čo najlepšie:
Ako dobre sa surf nadnáša na hladine?
Ak sa bližšie pozrieme na mechaniku nadnášania, zistíme, že závisí od množstva priestoru, ktorý surfová doska zaberá. Surf by sa mal dokázať rýchlo zdvihnúť v pravý čas a poskytnúť vám dostatočnú rýchlosť potrebnú na to, aby ste stihli naskočiť na vlnu. Z tohto dôvodu sú dosky s väčším objemom lepšie, keďže znižujú odpor. Longboardy a stredne veľké surfy zvyčajne mávajú väčší objem, pretože umožňujú surférom skočiť na vlnu v skoršej fáze a vo väčšej hĺbke.
Hnacia sila surfovej dosky
Hnacia sila vysvetľuje, ako sa vaša energia a energia vlny podieľajú na pohybe dopredu. Na to budete potrebovať dosku s dobrým ohybom, vhodnými plutvami a správnym druhom okraju. Keď hovoríme o okrajoch, myslíme tým hrúbku dosky, ktorá určuje jej schopnosť nadnášať sa na vode pôsobením vztlakovej sily. Napríklad tvrdšie okraje umožňujú jednoduchšie manévrovanie, kým mäkšie okraje zlepšujú nadnášanie a zvyšujú hnaciu silu.
Ako veľmi sa váš surf podobá banánu?
Pokiaľ ide o pohľad zboku, doska s menším kontaktom s vodou kĺže na vode efektívnejšie a oveľa rýchlejšie dosiahne rýchlosť pádlovania, než doska s veľkým ohybom. Umožňuje ľahšie otáčanie a manévrovanie pri jazde na vlnách. Dostatočne veľké zakrivenie okrem toho zabráni tomu, aby sa predná časť dosky ponorila pod vodu, keď surfujete na veľkých, strmých vlnách.
Výber vhodnej veľkosti surfovej dosky
Všetci začiatočníci môžu dosvedčiť, že väčšie surfy sú vždy lepšie než menšie. Existuje však množstvo dôvodov, prečo budete postupne veľkosti surfov meniť, keď sa v surfovaní zdokonalíte.
Pádlovanie do vĺn na longboarde zvládnete, aj keď sa postavíte na surfe príliš dozadu. Longboardy dobre kĺžu na vode, a tak nemusíte vynakladať veľa úsilia pri pádlovaní, pretože sú dlhé a ploché. Ak sa postavíte príliš dozadu na menšej doske, odpor bude príliš veľký a nepodarí sa vám naskočiť na vlnu. Aby ste si vybrali správnu veľkosť, musíte brať do úvahy objem surfu a to, koľko máte skúseností.
Ak ste začiatočník, váš longboard by mal byť o 91 cm dlhší ako vaša výška. Táto veľkosť surfovej dosky vám pomôže naučiť sa otáčať a jednoducho pádlovať na longboarde.
Stredne pokročilí surféri majú pri výbere veľkosti surfu viac možností. Longboardy by mali byť v každom prípade o 91 cm dlhšie ako vaša výška, zatiaľ čo funboardy môžu presahovať vašu výšku o 30 až 60 cm v závislosti od tvaru a dizajnu surfovej dosky. Napríklad veľkosť dosky typu fish-style zvyčajne býva o 5–10 cm menšia v porovnaní so shortboardom. Naopak, ideálna dĺžka shortboardu je o 5 až 15 cm dlhšia ako vaša výška. Závisí to však aj od veľkosti vĺn, na ktorých budete surfovať.
Pokiaľ ide o profesionálnych surférov, nie vždy musia svoju dosku vymeniť za kratšiu, keď sa v surfovaní zdokonalia. Skúsení surféri však menia svoj štýl jazdy a zmenšujú veľkosť svojej dosky, aby sa mohli sústrediť na ciele, ktoré si vytýčili. Svoje najambicióznejšie ciele sa často snažia dosahovať aj v menej než ideálnych podmienkach na surfovanie.
Rôzne materiály, z ktorých sa surfy môžu vyrábať
Materiál, z ktorého je surfová doska vyrobená, určuje jej pevnosť, schopnosť nadnášať sa a schopnosť ohýbať sa. Toto sú materiály, ktoré sa najčastejšie používajú na výrobu surfových dosiek.
Penové dosky
Penové dosky sú ideálne pre začiatočníkov! Sú pevnejšie, stabilnejšie a vo všeobecnosti sa na nich dá jednoduchšie zachytiť vlnu a jazdiť na vlnách v porovnaní s doskami z laminátu. Stabilita, ľahkosť, trvácnosť a jednoduché pádlovanie sú u tohto typu surfov zaručené. Penové surfy sa tak ľahko nepreliačia než štandardné tvrdé surfy.
Surfové dosky vyrobené z laminátu
Názov laminátová surfová doska vznikol preto, že tieto surfy tvorí polyuretánové jadro pokryté laminátom. Aj keď sú menej odolné voči rozbitiu, laminátové surfy sa vo vlnách ohýbajú lepšie než epoxidové surfy. Z tohto dôvodu sú o niečo vhodnejšie pre pokročilých a skúsených surférov.
Epoxidové surfové dosky
Vďaka ich ľahšej hmotnosti a typu peny vo vnútri epoxidové surfy veľmi dobre plávajú na vode. Na výrobu epoxidových surfových dosiek, ktoré sú ľahšie a lepšie sa nadnášajú, sa používajú penové surfové predformy vyhotovené z bežne využívaného expandovaného polystyrénu (EPS peny). S takýmto surfom sa aj začiatočníkom podarí ľahšie naskočiť na vlnu.