Farebné kombinácie v interiéri od A po Z

Interiér · 24. Jún 2022

Farby dokážu upútať pohľady, zmeniť náladu a zvýrazniť niektoré detaily v akomkoľvek priestore. No napriek tomu sa väčšina ľudí pri výbere farebného dizajnu do svojho bývania bojí sýtych a výrazných odtieňov. Našťastie sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete, že kombinovanie farieb a vytvorenie vyváženého vzhľadu je celkom jednoduché.

Prezradíme vám všetky tajomstvá používania farby pri zariaďovaní interiéru, od výberu vhodných farebných kombinácií až po nápady, ako pracovať s farebným kolesom v rámci interiérového dizajnu. Aj keď existuje niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré treba dodržiavať, jednou z najzábavnejších súčastí zariaďovania interiéru je práve experimentovanie s farbami. Začnime s abecedou používania farieb v interiéri, aby sme vytvorili jednotný, ale živý priestor, ktorý odráža vašu individualitu.

 

diddyeltouny (Instagram)

 

_instarior (Instagram)



Pravidlá farieb v interiérovom dizajne: potrebujem farebnú paletu pre celý dom?


Odpoveď na túto otázku je áno aj nie, v závislosti od toho, ako si svoj priestor predstavujete. Než sa pozrieme na základné pravidlá farieb v interiérovom dizajne, chceme vás povzbudiť k tomu, aby ste nezabudli využiť aj svoju kreativitu a zmysel pre štýl. Prejdeme si tri najdôležitejšie pravidlá používania farebného kolesa v rámci interiérového dizajnu, ktoré si treba zapamätať.


Complementary scheme

1. Doplnková farebná schéma


Doplnková farebná schéma sa skladá z dvoch odtieňov na farebnom kolese, ktoré stoja oproti sebe. Tri tradičné farebné kombinácie sú: červená a zelená, žltá a fialová, alebo oranžová a modrá. Tieto farebné kombinácie slúžia na zvýraznenie odtieňov, takže k nim možno budete chcieť pridať neutrálne farby pre väčšiu rovnováhu.


 

inma_deconordic (Instagram)


2. Farebné pravidlo 60-30-10


Podľa tohto pravidla by dominantná farba mala tvoriť 60 % priestoru, sekundárna farba 30 % a akcentová farba 10 %. Už žiadna matematika - tu je návod, ako toto pravidlo funguje v praxi:

  • 60 % predstavuje celkovú farbu v miestnosti - pozadie. Túto farbu použijete na väčšinu stien, ako aj na väčšie kúsky nábytku, ako je pohovka, a väčšie dekorácie, napríklad koberec.

  • 30 % tvorí vaša sekundárna farba, ktorá priestoru dodáva hĺbku a zároveň necháva vyniknúť váš hlavný odtieň. Odporúčame použiť túto farbu na menej nápadný nábytok, ako sú stoličky a príručné stolíky alebo závesy.

  • Zvyšných 10 % je vaša akcentová farba. Výber tohto tónu je najzábavnejší, pretože môžete priestoru dodať tú pravú dávku farby, ktorá ho ozvláštni. Používajte ho však zľahka, napríklad v podobe vankúšov, diek a ďalších oozdobných prvkov. Tak zároveň získate možnosť tieto prvky podľa potreby usporiadať či zameniť za iné, aby váš interiér stále pôsobil sviežo.


 

raumhoch2 (Instagram)

 

zen_colors_home (Instagram)


3. Miešanie studených a teplých farieb


Teplé farby zahŕňajú červené, oranžové, žlté a neutrálne odtiene, ktoré vyvolávajú dojem tepla a jasu. Ak svojej obývačke (alebo kuchyni) chcete prepožičať žiarivý dizajn, ktorý zároveň bude pôsobiť útulne, potom sú tieto hrejivé tóny vynikajúcou voľbou.

Na druhej strane, modrá, zelená, sivá a fialová sú studené farby, ktoré sú jemnejšie a zároveň v priestore vytvárajú pokojnú atmosféru. Preto vám odporúčame použiť ich pri zariaďovaní interiéru spálne či kúpeľne.

 

linterieuradvies (Instagram)


Ako nakombinovať farby v interiéri pomocou farebných schém


Tie najdôležitejšie pravidlá kombinovania farieb v interiérovom dizajne sme uviedli vyššie. My si však myslíme, že pravidlá (niekedy) treba porušovať, a to hlavne pokiaľ ide o kombinovanie farieb v interiéri. Keď sa snažíte vhodne zladiť farby v interiéri, môžete sa vydať rôznymi cestami:

  • Môžete si vybrať farebnú paletu a držať sa jej v celom bývaní. Rôzne oblasti potom môžete zdôrazniť tak, že skombinujete niekoľko odtieňov jednej farby. Chladnejšie odtiene sa napríklad hodia do pokojnej spálne alebo čitateľského kútika. Tie teplejšie sú zas ako stvorené do živej kuchyne či okolo vašej televíznej steny. Podľa psychológie farieb na nás chladné odtiene pôsobia upokojujúco a pomáhajú nám uvoľniť sa a relaxovať. Naopak, teplé farby majú energizujúci účinok, takže sa pri nich cítime optimistickí a plní života.

  • Určite nezabudnite využiť ani nádherné neutrálne tóny. Vo farebnom dizajne vášho bývania vnesie čierna farba trochu (alebo viac) dramatický efekt do akéhokoľvek rohu a zvýrazní kľúčové prvky interiéru. Biela vždy celý priestor a nábytok osvieži a dodá mu modernejšiu atmosféru. Sivá a béžová farba môžu zas poslúžiť ako prázdne plátno na vystavenie dekorácií alebo na utlmenie pútavejších prvkov.

  • Môžete si vybrať farbu roku 2022 podľa Pantone, ktorou je krásny odtieň Very Peri a ukázať tak svoj cit pre najmodernejšie trendy. Odvážna a kreatívna modrá s fialovými podtónmi je inšpirujúca a upokojujúca zároveň a jej dynamická prítomnosť dodáva priestoru hĺbku. Ak sa vám akcentová stena vo farbe Very Peri zdá príliš odvážna, odporúčame vám ju zakomponovať do interiéru v malých dávkach.

 

kleurhumeur (Instagram)


♥ Profesionálny tip: Najjednoduchším spôsobom, ako do miestnosti vniesť farby, sú knihy, suveníry a rodinné fotky. Rastliny a čerstvé kvety v príjemnom a živom interiéri taktiež nesmú chýbať.